Sněmovna podpořila novelu, podle které se mění pravidla pro národní parky

Pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě patrně čeká změna. Nejcennější příroda v nich by se měla podle ministerstva životního prostředí více otevřít turistům. Vládní novela o ochraně přírody a krajiny, která novinky přinese, přestála návrhy poslanců na zamítnutí a míří k posouzení do výborů pro životní prostředí a pro veřejnou správu. Předlohu budou chtít poslanci zřejmě ještě upravovat.

Ministr Richard Brabec považuje předložený návrh za výsledek velmi rozumného kompromisu, který zajišťuje ochranu přírodního prostředí našich nejcennějších území při respektování oprávněných zájmů obcí, krajů a dalších subjektů. Novela by podle něho přinesla stabilitu, když stanovené zóny by se nesměly nejméně patnáct let měnit, i otevírání národních parků, především Šumavy, šetrné turistice.

Omezení mají být vydávána takzvanými opatřeními obecné povahy. Brabec zmínil vymezování klidových území, zón ochrany přírody a vyhrazování cest a tras, míst pro táboření nebo pro splouvání řek. Zruší se zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezd i mimo silnice.

Předlohy se zastal i poslanci Václav Zemek, podle kterého by měl být arbitrem mezi názory krajů, obcí nebo ekologických organizací stát, a Michal Kučera. Návrhy na zamítnutí podle něho vycházely z frustrace, když sněmovna předloni zamítla senátní samostatný zákon o Šumavě.

Ekologové z Hnutí Duha sice novelu vítají, žádají ale úpravy z pohledu jejich postojů. Předloha podle nich například poskytuje dobrou ochranu volné krajiny před nevhodnou výstavbou a zpřísňuje podmínky pro rozprodej pozemků. Na druhé straně ale podle nich novela umožňuje v nejpřísněji chráněné zóně prý pod záminkou preventivních opatření proti požárům ponechání a údržbu jinak zbytečných asfaltových cest a také budování vodních nádrží.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *