25.04.2016 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna podpořila novelu proti falšování vína

Sněmovna v pátek podpořila vládní novelu vinařského zákona, která má pomoci omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem. Předloha kromě jiného zvyšuje pokuty až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Sudové víno se nebude moci prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců vína. Bude zakázán prodej vína z automatů. Novela také reaguje na nová evropská nařízení, která opět umožňují rozšiřovat plochy vinic a upravují jejich obnovu.

Vinotéky, které dovozové víno prodávají, budou muset používat pouze znovu nenaplnitelné nádoby, tzv. bag-in-boxy. Dovozci budou muset do 12 hodin nahlásit státu import vína, poté budou muset víno nechat deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno. Vína vyrobená nebo lahvovaná v Česku budou muset mít podle ministerstva zemědělství napsaný původ hroznů na hlavní etiketě velikostí písma minimálně 2,4 milimetru. Pokud půjde o víno ze zahraničí, bude muset mít nadále informaci o původu hroznů na zadní straně. Záklopka s českou trikolórou (označení na hrdlu láhve) bude pro české vinaře nepovinná. Novela také zpřesňuje, co se rozumí falšováním vína. Půjde mimo jiné o přidání vody nebo alkoholu v rozporu s evropskými předpisy.

"Sudová vína se v posledních letech staly jedním z nejvíc falšovaných produktů," řekl poslancům ministr zemědělství Marian Jurečka. Spotřebiteli je v případě machinací s vínem mnohdy prodáván produkt, který ve své podstatě často vůbec není vínem, uvádí vláda. V důvodové zprávě také stojí, že podle kvalifikovaného odhadu se zhruba pětina vína v tuzemsku prodá v rámci šedé ekonomiky; jde asi o půl milionu hektolitrů. Stát tak přichází o 525 milionů korun na dani z přidané hodnoty a o 500 milionů na daních z příjmů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down