Sněmovna podpořila přeměnu ÚHÚL na Národní lesnický institut

V Česku zřejmě v příštím roce vznikne Národní lesnický institut, který bude mít na starosti kromě jiného boj proti odlesňování. Vznikne z dosavadního Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL). Podpořila to Sněmovna v novele zákona o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh. Novela reaguje na evropské nařízení o odlesňování. Cílem nařízení je snížit dopad na celosvětové znehodnocování lesů. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) řekl poslancům, že se podařilo účinnost nařízení odložit o jeden rok. Nařízení kritizovaly české firmy a podle ministra by přineslo značnou administrativní zátěž.

Národní lesnický institut bude správním úřadem s patřičnými pravomocemi, má mít na starosti odborné činnosti podle lesního zákona. Bude také sledovat a hodnotit stav lesů a zákon mu přidělí i odborné činnosti při dovozu dřeva.

Specializace ve vztahu k odlesňování

Vláda si od změny slibuje vybudování odborného zázemí a specializace ve vztahu k odlesňování při využití odbornosti a kontrolních mechanismu dosavadních úřadů. Evropské nařízení, na které novela reaguje, kritizují zástupci potravinářů, zemědělců i obchodníků. Ministerstvo zemědělství již dříve poukazovalo, že firmy k nařízení nemají dost informací a není dostatečně nachystané, zažádalo proto Evropskou komisi o jeho odklad. Ministr Výborný dnes řekl, že se podařilo vyjednat v Bruselu odklad účinnosti, což by měl v příštím týdnu potvrdit i Evropský parlament. Česko tak podle něj získá víc času.

Nařízení se vztahuje na podniky, které vyrábí, zpracovávají nebo uvádějí na trh produkty z kávy, kakaa, palmového oleje, sóji, hovězího masa, kaučuku a dřeva. Podniky budou muset shromažďovat a vykazovat údaje a souřadnice pozemků, na kterých komodity produkují, aby bylo jasné, že nejsou spojeny s odlesňováním kdekoliv na světě, a poté je zaznamenat do evropského informačního systému. Velké a střední firmy měly původně plnit požadavky nařízení od letošního 30. prosince, malé firmy a mikropodniky od 30. června 2025. Výborný dnes řekl, že se Evropské komisi nepodařilo systémy připravit.

Celosvětový úbytek lesů

Mezi lety 1990 a 2020 celosvětově ubylo zhruba 420 milionů hektarů lesů, což odpovídá velikosti EU. V ČR se odlesňování netýká, plocha lesů naopak dlouhodobě roste. Ministr Výborný řekl, že zatímco se v ČR ročně vytěží asi 15 milionů kubíků dřeva, roční přírůstek představuje asi 22 milionů metrů krychlových.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down