Sněmovna podpořila smlouvu o partnerství mezi EU a Kanadou

Sněmovna podpořila v prvním kole smlouvu o strategickém partnerství EU a Kanady. Posuzování související hospodářské a obchodní dohody (CETA) však zatím nedokončila. Důvodem byl hlavně nesouhlasný postoj komunistů, kteří debatu protahovali líčením údajně neblahých důsledků obou smluv pro Česko. Smlouvu i dohodu minulý týden navzdory levicové kritice schválil Evropský parlament.

Smlouva o partnerství, kterou nyní projednají sněmovní výbory, upravuje například společný postup v boji proti terorismu, proti šíření zbraní hromadného ničení nebo praní špinavých peněz. CETA by měla už od příštího roku začít odstraňovat většinu cel a poplatků, které dosud omezují vzájemný obchod.  Dohoda vyjednávaná sedm let odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi osmadvacítkou a Kanadou. Představitelé EU odhadují, že by smlouva v prozatímním režimu mohla začít platit už během jara. Poté by díky ní měla evropská ekonomika dosáhnout nárůstu obchodní výměny až o 12 miliard eur (přes 307 miliard Kč) ročně.

Dohoda o strategickém partnerství mezi EU a Kanadou obsahuje mimo jiné závazek obou stran přispívat k zamezení zbraní hromadného ničení. Budou mimo jiné uplatňovat systém kontrol vývozu zboží souvisejícího s těmito zbraněmi. Obě strany si budou i pravidelně vyměňovat informace o seznamech teroristů a pomáhat i dalším zemím s předcházením a odhalováním terorismu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down