Sněmovna podpořila v prvním čtení návrh k daňovému zvýhodnění biopaliv

Sněmovna včera v prvním čtení podpořila vládní návrh, který umožňuje další daňové zvýhodnění vysokoprocentních a čistých biopaliv. Poslanci o návrhu jednali od dubna, debatu už šestkrát přerušili.

Předloha obsahuje i zpřísnění podmínek pro přimíchávání biosložek do běžných pohonných hmot, v určité míře budou muset být nově v každém litru. Na to právě kritici návrhu upozorňují a říkají, že to povede k vyšší výrobě biopaliv.

Návrh mimo jiné zachovává podporu vysokoprocentních biopaliv a nově u nich zavádí minimální daň, která dosud nebyla. V současné době jsou daňová zvýhodnění poskytována na základě programu, který ale skončil už k 30. červnu. Česko se tak v současné době nachází v režimu nedovolené podpory. Vláda už loni schválila program podpory biopaliv, který má trvat až do roku 2020, a z něj vychází projednávaná novela zákona.
Ministr zemědělství Marian Jurečka potvrdil, že Evropská komise program další podpory biopaliv už v srpnu schválila. Řekl však, že sazby spotřební daně budou na základě dohody s Evropskou komisí od počátku roku 2016 do poloviny roku 2017 vyšší, než předpokládá vládou předložená novela.
Tím, že od 1. července letošního roku je Česká republika v režimu nedovolené podpory, se s komisí dohodla tak, aby nemusela za tento půlrok platit sankce, že v příštím roce a půl tuto překompenzaci, která se vyplatí distributorům pohonných hmot,  promítne do zvýšení sazeb, řekl Jurečka. Evropská komise by tak neměla ČR ze nedovolenou podporu trestat.

Zvýšení sazeb proti návrhu se pak doplní v druhém čtení zákona. Například pro pohonnou hmotu FAME B100 by měla od příštího roku platit sazba 4,59 Kč/litr, zatímco vláda původně navrhla jen 1,80 Kč/litr. Po skončení přechodného období, tedy od 1. července 2017, by měla klesnout na 2,19 Kč/litr.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down