Sněmovna podpořila změnu zákona

Sněmovna podpořila změnu plemenářského zákona, která má zajistit další financování hřebčinců Písek a Tlumačov v souvislosti se záměrem jejich přeměny ze státních podniků na státní příspěvkové organizace. Poslaneckou předlohu posoudí zemědělský výbor. Hřebčince zajišťují například výkonnostní testy a posuzování koní.

Hlavním zdrojem financování obou zemských hřebčinců byly dosud podle předlohy podpory z jednoho z dotačních programů ministerstva zemědělství. Titul ale bude muset s ohledem na platnou legislativu Evropské unie skončit, jinak by Evropská komise mohla zahájit vůči Česku řízení. "Jednalo by se o nedovolenou veřejnou podporu," uvedl za předkladatele Petr Kudela. Zpravodaj a exministr zemědělství Petr Bendl ale označil návrh za přežitý. "Přechod na příspěvkové organizace nemůže být na dlouhou dobu," poznamenal. Bendl prosazoval sloučení hřebčinců se státním podnikem Lesy České republiky. Nynější vláda dva roky starý záměr zrušila jako nekoncepční a plánuje přeměnu na příspěvkové organizace.  Poslanecký návrh má plemenářský zákon upravit tak, aby se přizpůsobil změně právní formy hřebčinců, čímž se podle autorů dlouhodobě stabilizuje jejich financování. Očekává se, že každý hřebčinec bude z kapitoly ministerstva zemědělství dostávat 18 až 20 milionů korun ročně jako příspěvek na provoz a dalších pět milionů jako investiční dotaci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down