18.07.2014 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna podpořila zvířecí pasy

Sněmovna podpořila poslaneckou předlohu, která zavede nové zvířecí pasy. Doklady patrně o něco podraží. Jejich výrobci a distributoři navíc budou muset hradit jednorázový poplatek 500 korun za registraci. Novela veterinárního zákona, která reaguje na nový evropský předpis, míří do zemědělskému výboru.

Pokud by předloha nebyla schválena, hrozilo by podle předkladatelů řízení proti ČR. Chovatelům by se navíc omezila možnost cestovat po unii se psy, kočkami a fretkami.  Nový pas bude v jedné části vybaven samolepící fólií k ochraně zapsaných dat. Předkladatelé uvádějí, že výrobní cena dokladu se zvýší asi o šest korun bez daně z přidané hodnoty, nyní činí zhruba 29 korun. "Následně se vyšší výrobní cena projeví v nákladech pro koncové spotřebitele," píše se v důvodové zprávě. Podle portálu veřejné správy se náklady na pořízení zvířecího pasu obvykle pohybují na úrovni 300 korun.
Pokud by předloha neplatila do účinnosti nových evropských předpisů na konci letošního prosince, vydávání zvířecích pasů by se zastavilo, píšou autoři ze zemědělského výboru Margita Balaštíková (ANO), Ladislav Velebný (ČSSD) a Olga Havlová (za Úsvit) v důvodové zprávě. Se psy, kočkami a fretkami, na něž se předpisy vztahují, by mohli cestovat jen chovatelé, kteří už platné pasy mají.  Novela taky zakáže uživatelům honiteb léčit spárkatou zvěř bez vědomí a koordinace se Státní veterinární správou. Veterinární správa navíc dostane ze zákona povinnost informovat o živočišných produktech, které jsou zdravotně závadné, a o těch, které jsou klamavě označené.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down