Sněmovna přijala novelu vinařského zákona

Schválená novela vinařského zákona, kterou dnes přijala Sněmovna a která má především bránit prodeji falšovaného vína, se možná vrátí ze Senátu do Sněmovny s pozměňovacím návrhem. Ministru zemědělství Marianu Jurečkovi se nelíbí její znění, připadá mu v některých případech příliš tvrdá a bude snažit, aby ji Senát zmírnil.

„Já nejsem úplně nadšen z toho znění, v jakém to dneska prošlo. Protože jsem poslancům vysvětloval a varoval jsem je, že v některých případech pozměňovacích návrhů jdou opravdu výrazně nad rámec toho, co jsme jak předkladatelé, jako ministerstvo zemědělství chtěli řešit,“ řekl novinářům. Příliš tvrdá mu připadají opatření, která se týkají sudového vína ze zahraničí.

Provozovatelé (například vinoték se budou moci rozhodnout, zda budou nadále prodávat víno jako sudové, v zásadě ze stejných obalů jako nyní, pak ale musí podle novely zákona naplnit definici „výrobce“ nebo „příjemce nebaleného vína“. V opačném případě – pokud nebudou mít ambici prodávat víno jako sudové – budou muset víno prodávat v obalech určených pro spotřebitele (jednorázový znovu nenaplnitelný obal s jednorázovým uzávěrem – například lahev, bag in box).

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *