Sněmovna schválila národní dotační programy pro zemědělce

Sněmovna dnes schválila národní dotační programy pro zemědělce na příští rok. Půjde na ně 2,25 miliardy korun, což je proti letošním schváleným programům o 680 milionů korun víc. Největší část národních dotací v posledních letech směřuje na takzvaný nákazový fond pro chovatele hospodářských zvířat, v příštím roce by mělo jít o 1,1 miliardy korun.

V rámci národních programů jsou podporováni například i zpracovatelé, včelaři či ovocnáři. Národní dotace směřují také k rybníkářům nebo do státních hřebčínů. V závěru roku vždy rovněž bývají do programů přesouvány nevyčerpané prostředky z některých jiných programů. Letos tak nakonec v národních programech bylo 2,18 miliardy korun.

Ministerstvo do dotačních programů opět zařadilo program Udržování a obnova kulturního dědictví venkova. Měl být spuštěn už letos, ale nestalo se tak. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky za to mohl nefunkční informační systém pro administraci. Nevyužitých 200 milionů korun proto ministerstvo přesunulo do příštího roku a kromě toho na tento účel vyčlenilo dalších 40 milionů. Peníze mají sloužit na obnovu kulturních prvků venkovské krajiny, které neslouží podnikání ani nejsou v osobním vlastnictví. Má to zvýšit turistickou atraktivitu venkova.

Dotace zamíří i na podporu potravinových bank a obdobné humanitární účely, které mají za cíl omezit plýtvání potravinami. Je na ně vyčleněno 40 milionů korun.

Na zlepšení životních podmínek dojnic se počítá s částkou 70 milionů korun, na podporu mimoprodukčních funkcí rybníků se navrhuje dát 70 milionů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *