Sněmovna schválila pařížskou klimatickou dohodu, která je namířena proti globálnímu oteplování. Opozici se nepodařilo odročit rozhodování o smlouvě o rok. Horní komora přijetí dohody podpořila už na jaře. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
Oteplování se má podle textu dohody udržet pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí emise, především oxidu uhličitého. Pařížský dokument nahrazuje Kjótský protokol z roku 1997.
V dolní komoře se projednávání smlouvy, která signatáře zavazuje ke snižování emisí skleníkových plynů, protahovalo. Do zahraničního výboru a do výboru pro životní prostředí ji poslanci postoupili až na pátý pokus úvodního kola debaty. Oba výbory souhlas s ratifikací dohody doporučily. Senát ratifikaci schválil bez větších potíží v dubnu, když snahy občanských demokratů o odklad nepodpořil.
Ministr životního prostředí Richard Brabec pokládá dohodu za drobný příspěvek ČR k celosvětovému úsilí změnit trend zvyšování emisí skleníkových plynů. Podotkl, že smlouvu zatím ratifikovalo 160 států a ČR je poslední zemí Evropské unie, která zatím tento proces nedokončila. Brabec už několikrát ujišťoval, že dohoda nebude pro ČR znamenat žádné další zatížení nad závazky, které už dalo v rámci unie.
Dohoda, kterou podepsali předloni v prosinci v Paříži zástupci téměř 200 zemí, nabyla platnosti bez ohledu na postoj ČR začátkem loňského listopadu. Podařilo se dosáhnout toho, aby dohodu ratifikovalo 55 zemí, které se celkově podílejí na více než 55 procentech emisí skleníkových plynů světa.*