27.09.2011 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna schválila přesun peněz

Sněmovna schválila zvýšení letošního rozpočtu ministerstva zemědělství o 1,1 miliardy korun přesunem prostředků z Pozemkového fondu. Pro vládní novelu, kterou nyní dostane k projednání Senát, hlasovali i poslanci opozice. Původní předloha počítala s tím, že by na národní dotační zdroje bylo použito pouze 540 milionů korun; zbývajících 560 milionů korun mělo směřovat na Program rozvoje venkova. Sněmovní zemědělský výbor ale doporučil dát na dotace celou částku, neboť příští rok zřejmě bude na spolufinancování Programu rozvoje venkova dost peněz přímo ve státním rozpočtu.

Národní dotační programy počítají mimo jiné s podporou chovu prasat a drůbeže, musí je ale ještě uznat Evropská komise. "Byli jsme dnes informováni o tom, že snad do konce listopadu by měly být notifikace uzavřeny, snad i kladným způsobem," řekl již dříve místopředseda sněmovního zemědělského výboru Jiří Papež. Přesunuté peníze by měly být využity také na programy odbahňování rybníků, příspěvek by mohli dostat i včelaři, osiváři a část peněz by mohla jít i do nákazového fondu.
Peníze z národních zdrojů určené na spolufinancování projektů, které jsou k dispozici v letošním rozpočtu, nestačí podle vlády na to, aby bylo možné čerpat peníze z evropských fondů v plném rozsahu. Z toho pak podle ministerstva zemědělství nastávají problémy s vyplácením nárokovaných dotací, které úřad poskytuje prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu.
Dalším důvodem zvýšení letošního rozpočtu MZe je nepříznivá situace na trhu s vepřovým a dlouhodobý pokles soběstačnosti ČR v jeho výrobě, uvádí vláda. Ministerstvem ustavená pracovní skupina začátkem roku vyhodnotila jako nejpřijatelnější možnost pomoci chovatelům prasat využití národních dotačních programů, konkrétně dotačního programu Nákazový fond.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down