29.11.2004 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna schválila zjednodušený postup u vratky daně za tzv. zelenou naftu

Od příštího roku by zemědělci měli snadněji uplatňovat nárok na vracení spotřební daně za takzvanou zelenou naftu. Počítá s tím senátní novela, kterou v pátek schválila Poslanecká sněmovna. Novela sjednocuje evidenci půdy, což usnadní právě uplatňování nároku. Normu nyní dostane Senát k definitivnímu projednání.

"My jsme tuto úpravu požadovali. Je to zásadní věc, která usnadní administraci," řekl ČTK předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Podle něj jde o to, že se při dokladování nároku přejde z čísel parcel a vlastnických vztahů na evidenci půdních bloků, která se využívá i při vyplácení dotací. Novela počítá také s tím, že by se měla zjednodušit kontrola státními úřady. Norma by podle senátorů měla nahradit prokazování nároku na vrácení daně nepřehledným stohem listů vlastnických a nájemních smluv k zemědělské půdě. "Tento požadavek byl velmi racionální, protože ani sebelepší hospodář není schopen udržovat tempo aktualizace svých papírových dokladů o užívání půdy s tempem změn v katastru nemovitostí," uvedl již dříve bývalý senátor a ministr zemědělství Jan Fencl (ČSSD), který je spoluautorem novely.
V evidenci půdy by nově podle něho stačilo při kontrole projít jeden výpis místo stovek až tisíců nájemních a vlastnických smluv. Do evidence vstupují povinně jen zájemci o dotace. Evidence vylučuje, aby k jednomu území byli evidováni dva uživatelé a mohl vzniknout neoprávněný dvojí nárok na dotaci. Evidence slouží pro výplatu všech dotací - přímé platby na plochu, národní dorovnání přímých plateb, vyrovnávací příspěvek na hospodaření v méně příznivých oblastech a programy na podporu zalesňování zemědělské půdy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down