Sněmovna schválila změnu dokazování podmínek udržitelnosti u biomasy

Splnění podmínek udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů u biomasy bude zřejmě možné dokládat až do konce letošního roku nejen příslušným dokladem podle evropského předpisu, ale také čestným prohlášením. Plnění kritérií budou dokladovat také výrobci, dovozci a dodavatelé paliva z biomasy. Počítá s tím poslanecká novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou dnes hladce schválila sněmovna ve zrychleném režimu už v prvním čtení. Jde o první předlohu, kterou sněmovna schválila na svém aktuálním mimořádném jednání.

Rozprava k novele trvala téměř devět hodin. Doprovázely ji rozsáhlé projevy poslanců ANO a ze strany koalice zazněla obvinění, že opozice jednání obstruuje. Poslanci opozičního hnutí ANO se naopak hájili, že debatovali k věci. Přesto sněmovní většina na návrh vládní koalice zkrátila dobu k vystoupení na dvakrát deset minut.
S předlohou přišla šestice poslanců ze šesti sněmovních opozičních i koaličních klubů. Pětikoaliční vláda Petra Fialy (ODS) jejich návrh podpořila. Pro schválení změny zákona dnes hlasovalo 159 ze 162 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo z nich. Novelu zákona o podporovaných zdrojích energie nyní dostane k projednání Senát.
Podle vyjádření Hospodářské komory v připomínkovém řízení vytváří návrh podmínky pro pokračování podpory výroby elektřiny a tepla z biomasy do konce letošního roku. "Novela reaguje na situaci, kdy Evropská komise dosud nebyla schopna vydat delegované akty k ověřování kritérií udržitelnosti pro biomasu, přestože měly být vydány již v lednu loňského roku. Poslanecký návrh proto prodlužuje do konce letošního roku období, kdy je v ČR možné splnění kritérií udržitelnosti doložit čestným prohlášením, namísto plnohodnotné verifikace, pro kterou stále nejsou vytvořeny legislativní předpoklady na úrovni EU," uvedla komora.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down