Sněmovna zřejmě schválí označování přípravků na ochranu rostlin čárovými kódy

Označování přípravků na ochranu rostlin čárovými kódy kvůli ochraně proti falzům sněmovna zřejmě schválí. Zamítnutí vládní novely rostlinolékařského zákona žádný z poslanců v dnešním druhém čtení nenavrhl. Finální kolo projednávání předlohy v dolní komoře by se mohlo uskutečnit v červenci.

Poslanec Josef Kott chce zjednodušení povolování těch přípravků na ochranu rostlin, které byly povoleny podle předpisu EU pro trh jiného členského státu ze zóny, do níž patří i Česko. Český trh je podle něho malý a firmám se pro Česko nevyplatí přípravky registrovat. Česko je ve falšovaných prodejích pesticidů nad evropským průměrem. Falzifikáty dovážené do ČR představují podle důvodové zprávy 17,8 procenta z prodejů za 930 milionů korun. V EU jde o 13,8 procenta. Údaje o pohybech přípravků po republice se budou zaznamenávat do úložiště dat. Nový systém tak umožní jejich sledování v každém článku distribuce. Úložiště bude spravovat Ministerstvo zemědělství. Systém by měl vést podle důvodové zprávy ke snížení nebezpečí škod na zdraví lidí a zvířat a na životním prostředí, které mohou vzniknout použitím nepovolených přípravků. Měl by zároveň přispět k lepší identifikaci zdrojů znečištění. Zemědělci by podle novely povinně odevzdávali evidenci použitých přípravků a pomocných prostředků na ochranu rostlin elektronicky. Nemuseli by pak odevzdávat výkazy. Novela také zavádí nová vymezení pro přemnožené organismy, které mohou působit hospodářské škody, a pro hranici škodlivosti. "Na tento řekněme základní stav navazuje úprava kalamitních prahů a kalamitních stavů," stojí ve zdůvodnění. V souvislosti s nedávným přemnožením hrabošů předloha upravuje také postupy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v případech vzniku kalamitních stavů způsobených značným rozšířením škůdců. Nynější zákonné postupy jsou podle zdůvodnění zakotveny neurčitě, což způsobuje nejistotu a obtíže. Škodlivé organismy vyjmenuje vyhláška, půjde o 20 až 30 druhů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down