Sněmovna zřejmě upraví pravidla pro převod státních pozemků

Sněmovna zřejmě pozmění pravidla pro prodej či převod státních pozemků v rámci novely o pozemkových úpravách. Ministr zemědělství Miroslav Toman podpořil úpravy, které přijal sněmovní zemědělský výbor. Dolní komora novelu poslala do závěrečného kola schvalování.

Výbor chce novelou zrušit jedno z ustanovení, které se týká vlastníků lesů či sadů na pronajatých státních pozemcích. Výbor doporučil zrušit pasáž, podle níž Státní pozemkový fond má tyto pozemky prodat vlastníkovi trvalého porostu, který o to požádá. Nově by tak nájemci mohli pozemky získat až na základě nabídky fondu, přičemž jejich předkupní právo na pronajaté pozemky zůstane zachováno.
Poslanci také chtějí upravit ustanovení o bezúplatném převodu náhradních pozemků v rámci restitucí. Oprávněné osoby by nově měly mít podle výboru dvoutýdenní lhůtu na podpis smlouvy o bezúplatném převodu. Při nedodržení nebude pozemkový úřad smlouvou vázán.
Někdejší ministr zemědělství Petr Bendl uvedl, že novela přinese efektivní způsob, jak lépe s pozemky hospodařit a jejich vlastníkům se k pozemkům dostat. Pozastavil se nad tím, že na protierozní opatření bylo loni poskytnuto pouze 58 milionů korun. "Půdy je málo a voda ji dokáže stáhnout z kopců na zahrady," uvedl v souvislosti s aktuální povodňovou situací.
Poslankyně Monika Jarošová doporučila novelu doplnit o ustanovení, podle něhož "v městských i venkovských oblastech se pozemkové úpravy vykonávají rovněž ve prospěch zahrádkářské činnosti a s ohledem na ni".
Vládní novela má umožnit, aby se vodohospodářská opatření k ochraně před suchem budovala ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Jednoduché pozemkové úpravy nebudou v širší míře než nyní vyžadovat výměny nebo převody vlastnictví pozemků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down