Sněmovnu čeká boj o zdanění obcí při sběru komunálního odpadu

Sněmovnu čeká tento týden boj o to, zda obce, které provozují sběr, přepravu nebo třídění komunálního odpadu, budou také podléhat dani z přidané hodnoty. Podle vládního návrhu by zdanění podléhat neměly. Někteří poslanci to ale pokládají za narušení hospodářské soutěže v oblasti odpadového hospodářství.

Zdanění obcí navrhli pirátský poslanec František Elfmark a poslanec Jan Řehounek. Sněmovní výbor pro životní prostředí jejich úpravy nepodpořil, ale ani neodmítl.

Stejný postoj výbor zaujal k návrhům Elfmarka a Jany Krutákové, aby do snížené sazby daně z přidané hodnoty ve výši 15 procent patřilo také zpracování jakéhokoli odpadu k dalšímu využití, nebo alespoň komunálního odpadu. Krutáková to zdůvodnila potřebou podpořit zpracovatelské a recyklační odvětví a přispět ke splnění unijních cílů na zvýšení recyklace odpadu.

Ministerstvo životního prostředí podle poslankyně návrh na nižší zdanění odmítlo jako "divokého jezdce, tedy nepřijatelný legislativní přílepek". Krutáková se ale s odvoláním na verdikt Ústavního soudu domnívá, že její návrh je v souladu s požadavky na úpravy zákonů.

Vládní návrh novely devíti zákonů souvisí s novými pravidly pro nakládání s odpady a pravidly pro zpětný odběr některých výrobků, například baterií, pneumatik nebo elektrozařízení. Podle ministra pro životní prostředí Richarda Brabce je nejvýznamnější změnou nová úprava poplatku za komunální odpad, která bude stanovena pouze v zákoně o místních poplatcích.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down