03.09.2013 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Snížily se výkupní ceny

Na Vysočině sklidili zemědělci v minulém týdnu obilí z posledních 3800 hektarů. Během celé letošní sklizně odvezli z polí přes 773.000 tun obilí. Na hektaru se jim v průměru urodilo 5,57 tuny, o půl tuny více než před rokem. Uvedla to dnes jihlavská agrární komora. Kvůli dobré úrodě ale klesly výkupní ceny obilí i řepky.
"Z dlouhodobého pohledu se jedná o sklizeň mírně nadprůměrnou. Zhruba stejná úroveň u obilovin tady byla v roce 2011," uvedl ředitel jihlavské komory Vlastimil Vaněk. Více se urodilo řepky.

Výrobně-obchodní družstvo Kámen na Pelhřimovsku pěstovalo obilí na 550 hektarech polí, řepka zabírala 210 hektarů. Žně družstvo ukončilo už před dvěma týdny. "My jsme spokojeni hlavně s ozimými obilovinami - s ozimou pšenicí a se žitem," uvedl předseda Josef Houček. Nižší výnosy ale mělo družstvo u ječmenů. "U řepky jsme dosáhli 4,1 tuny, což je rekordní výnos a asi se nebude hned tak opakovat," doplnil předseda.
Díky pěknému počasí během žní mělo družstvo v porovnání s loňskem menší náklady na sušení obilí. Kvůli lepší úrodě v celém Česku ale podstatně klesly výkupní ceny. Kupříkladu u řepky se proti loňsku cena snížila o 30 procent, propad se týká i obilí. Proto Houček očekává za sklizené plodiny spíš průměrné tržby.
Obiloviny na Vysočině letos rostly skoro na 138.900 hektarech orné půdy. Nejlépe se vydařila ozimá pšenice, nejvýznamnější obilovina zabírající na Vysočině více než polovinu polí s obilím. Hektarový výnos 6,2 tuny je ve srovnání s minulým rokem vyšší o tunu. Více než pět tun z hektaru sklízeli zemědělci také u ozimého ječmene, žita a triticale. Nejméně se urodilo ovsa, 4,10 tuny z hektaru.
Nejlepší hektarový výnos, 5,8 tuny, měli farmáři na Jihlavsku. V okrese Třebíč, kde je nejvíc obilných polí v kraji, převýšil průměrný výnos 5,6 tuny. Naopak na Žďársku a Pelhřimovsku se výnosy pohybovaly kolem 5,4 tuny z hektaru.
Řepku letos farmáři na Vysočině naseli na více než 42.900 hektarů polí. Z hektaru v průměru sklidili 3,8 tuny, zatímco loni měli pouze 3,18 tuny. Na Jihlavsku, kde se řepky urodilo nejvíc, činil hektarový výnos v průměru 4,2 tuny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 12MB (2.4% of 500MB)