Snížit nerovnováhu

Česká republika by měla víc přispívat na spolufinancování Programu rozvoje venkova. Má totiž jedno z nejnižších spolufinancování programu v Evropské unii, což ohrožuje jeho konkurenceschopnost. Zdůraznil to prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman na XXIII. sněmu komory v Olomouci s tím, že do českého zemědělství a potravinářství by z Programu rozvoje venkova mělo v letech 2014 až 2020 směřovat zhruba 84 miliard korun.

Ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že v dofinancování programu jsou mezi jednotlivými zeměmi velké rozdíly. „Nicméně státy, které jsou pro nás důležité, začínají s kofinacováním na úrovni 35 procent a končí 50 procenty,“ přiblížil ministr s tím, že o této záležitosti bude jednat s ministrem financí. Podle Jurečky bude nutné ve státním rozpočtu vyčlenit zhruba 80 milionů eur (asi 2,2 miliardy korun). Ministr se domnívá, že zvýšení kofinacování programu je reálné. „Je třeba si uvědomit, že tyto finance jsou primárně určeny na investice a mají multiplikační efekt, vložené prostředky se vrátí mnohonásobně,“ prohlásil ministr. Vláda již jednou schválila kofinancování programu, a to z původně předpokládaných 15 procent na 25 procent. Podle Tomana se však komora chce pokusit vyjednat navýšení kofinancování na minimálně 35 procent, tedy o 1,2 miliardy korun ročně, aby se snížila nerovnováha proti ostatním zemím. „Například Polsko jako přímá konkurence má (kofinancování) 38 procent a německé spolkové země až 50 procent," připomněl Toman. Diskutabilní podle něj rovněž zůstává podpora oblastí LFA. Snahou komory je zvýšení plateb na LFA na úroveň dosavadního období, tedy na výši asi 2,9 miliardy korun za rok. „I přes námi prosazené navýšení obálky LFA  asi o 200 milionů korun za rok ještě chybí do této výše asi 200 milionů ročně. „Řešením je využít prostředky z degresivity přímých plateb a LFA,“ poznamenal. Na Program rozvoje venkova je letos v České republice připraveno 13,6 miliardy korun, z toho 10,2 miliardy korun z EU a 3,4 miliardy z národních zdrojů.*

Celý článek naleznete v 12. čísle týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down