11.11.2002 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Snižování kvót se zemědělcům nelíbí

Dům kultury v Jihlavě zaplnili dnes, v pondělí 11. listopadu, zemědělští specialisté a další významní hosté, kteří se společně zúčastnili konference nazvané „České zemědělství v rozšířené Evropě“. Byli mezi nimi například předseda vlády ČR Vladimír Špidla, prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček, ministr zemědělství Jaroslav Palas, hejtman kraje Vysočina František Dohnal a další.

„Byli bychom rádi, aby se dalo vycházet z referenčního období let 1995 – 1999, kdy byla zemědělská produkce na vysoké úrovni. Z těchto let bychom chtěli stanovit kvóty,“ uvedl ministr zemědělství Jaroslav Palas, který se také zmínil o žádostech programu Sapard. „Ve druhé vlně bylo podáno celkem 913 žádostí, oproti vlně první se 881 žádostmi. Ve dnech 2 . – 13. prosince 2002 chystáme vyhlásit další mimořádné kolo a to pro oblasti postižené povodněmi,“ řekl Palas. Jeho slova podpořil předseda vlády Vladimír Špidla, který dodal, že bychom se v zemědělství neměli utápět v malichernostech, ale vše vidět v kontextu Evropské unie. „Občas pro stromy nevidíme les,“ řekl Špidla.
Přednášky a diskuse se dále týkaly očekávání českých zemědělců od Evropy, postupu začleňování českého agrárního sektoru do struktur Evropské unie, vyjednávání s Evropskou komisí, hovořilo se také o sociálně-ekonomických vlivech rozšířené Evropské unie na českou společnost. „S blížícím se vstupem do Evropské unie, přijde řada změn a některé jsou pro zemědělce velmi významné. Proto jsme také hovořili o podmínkách vstupu, o nepřímých platbách a o snižování kvót, což nás, zemědělce, trápí nejvíce,“ uvedl Karel Coufal, ředitel Krajské agrární komory Vysočina a Okresní agrární komory Třebíč.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down