Sobotka bude jednat s protějšky z visegrádské čtyřky o rozdílné kvalitě potravin

Český premiér Bohuslav Sobotka se dnes ve Varšavě setká se svými protějšky z visegrádské čtyřky (Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko), se kterými má především jednat o rozdílné kvalitě potravin na západě a východě Evropské unie. Šéfové čtyř vlád by také měli hledat společnou pozici před březnovým summitem Evropské unie v Římě.

Sobotka před odletem do Polska opět zdůraznil, že není přijatelné, aby se lidem v jednom státu nabízelo zboží stejné značky ve stejném balení, ale v horší kvalitě než ve státu druhém. "V Evropské unii musí být jedna kvalita potravin pro všechny, a to ta nejvyšší. Věřím, že se s lídry V4 na mimořádném summitu ve Varšavě dohodneme na konkrétních krocích, které povedou k nápravě," uvedl Sobotka podle tiskové zprávy svého úřadu.

Minulý týden český premiér navrhoval, aby se varšavského summitu V4 o potravinách zúčastnil i zástupce Evropské komise. Maďarsko a Slovensko zase plánovaly, že se obrátí společně na Evropsku komisi s výzvou, ať zváží právní kroky, aby rozdíly v kvalitě odstranila.

O svolání mimořádné schůzky požádala Bratislava po vyhodnocení testů, podle kterých nadnárodní potravinářské firmy na Slovensko často dodávají méně kvalitní výrobky stejné značky než na pulty obchodů v sousedním Rakousku. Nejméně dvě firmy se vůči výsledkům testu a použité metodice ohradily.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down