Sobotka: ČR musí být aktivně zapojena do debaty o budoucnosti EU

Je důležité, aby Česká republika byla na všech úrovních a v komunikaci se všemi partnery intenzivně zapojena do začínající debaty o budoucnosti Evropské unie. Novinářům to před odletem do Tallinnu, kde včera o budoucnosti integrace Evropy u neformální večeře mluvili šéfové států a vlád osmadvacítky, řekl český premiér Bohuslav Sobotka.

Diskuse o spolupráci v oblastech jako je obrana a bezpečnost, ale především o prohlubování spolupráce zemí platících eurem, jsou důležitými tématy večeře, kterou na dnešek svolal předseda unijních summitů Donald Tusk. V pátek pak prezidenty a premiéry EU čeká nynějším estonským předsednictvím zorganizovaná debata o potřebě podpory a rozvoje nejrůznějších aspektů digitalizace kontinentu.

Diskuse o budoucím směřování evropské integrace nyní – po francouzských i německých volbách – začíná být daleko intenzivnější než dříve. „Zejména ty příští měsíce budou z tohoto hlediska velmi náročné pro to, abychom udrželi kontakt s tím, co se v Evropě děje, a dokázali to ovlivnit v souladu s představami ČR,“ poznamenal Sobotka. „Klíčové je, aby Česká republika nadále zůstala aktivním a respektovaným členem Evropské unie. Abychom se dokázali kompetentně zajímat o to, co se v Evropě děje, abychom ty věci dokázali předjímat a spoluvytvářet, nejenom reagovat,“ míní český premiér.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *