SOCR: Prodej potravin pro vegetariány v prvním pololetí vzrostl

V českých obchodních řetězcích v prvním pololetí meziročně vzrostly o 40 procent prodeje takzvaných veggie potravin. Obchody tak označují produkty vhodné primárně pro vegetariány. U online prodejců to bylo o 70 procent. Na konferenci o alternativním stravování v Poslanecké sněmovně to řekla ředitelka pro obchod Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Romana Nýdrle. Většina těchto produktů se podle ní nyní do Česka dováží.

Nýdrle uvedla, že v kategorii alternativ je prostor v rozvoji i pro domácí výrobce, například u rostlinných alternativ mléka, které lze vyrábět i z brambor.

Majitel společnosti Emco Martin Jahoda uvedl, že podíl českých výrobců na trhu alternativ masa je zhruba 12 procent, u sýrů je to 7,3 procenta. Vyplývá to z analýzy společnosti Nielsen, kterou si firma nechala zpracovat. Emco má vlastní značku Pan Hrášek, pod kterou vyrábí například alternativy hamburgerů. "Podle našeho názoru lidé budou chtít navyšovat podíl rostlinné stravy," uvedl. Spotřebitele k tomu podle něj povedou jak zdravotní důvody, tak ohledy na životní prostředí. Poukazoval na to, že produkce alternativ výrazně méně zatěžuje životní prostředí než běžná živočišná výroba.

Společnost Nestlé vyrábí alternativní potraviny pod svou značkou Garden Gourmet. Vyrábí je v severočeské Krupce, kde pracuje zhruba 500 lidí. Roční produkce je zhruba 15 000 tun, z toho jen procento směřuje na český trh, uvedl Zbyněk Haindl, manažer pro potraviny společnosti pro ČR a Slovensko. Nestlé má v ČR dohromady tři závody na výrobu potravin. Rostlinné alternativy masa prodává pod značkou Vegetarian Butcher také například společnost Unilever.

Hledání správného názvu

Haindl podotkl, že Nestlé se v ČR musela vypořádat s hledáním názvu pro alternativní potraviny, aby vyhověla české legislativě. Na trh uvedla rostlinnou alternativu rybího filetu. Podle Haindla není možné použít název například rybí alternativa nebo alternativa rybího filetu. Produkt společnost nakonec pojmenovala veganský plátek à la ryba.

Podle Ministerstva zemědělství je označování rostlinných alternativ potravin jako například vegetariánské máslo, vejce nebo alternativa mléka porušením unijních nařízení. Stanovisko zveřejnilo už na začátku roku.

Názor českých úřadů na označování alternativních potravin zveřejnila na webu i Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Uvedla, že některá označování alternativ potravin porušují nařízení o organizaci trhů se zemědělskými produkty nebo nařízení o poskytování informací o potravinách. Zároveň uvedla, že stanovisko má informativní charakter a závazný výklad právních předpisů při jejich aplikaci na konkrétní případ mohou provádět pouze nezávislé soudy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down