17.09.2004 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současná novela o transformačním zákoně je zřejmě odsouzena k zániku

Novelou, o které se má hlasovat ve sněmovně na zářijové schůzi, chtějí předkladatelé z řad ČSSD a KSČM vypořádat oprávněné osoby v naturální podobě. Předloha je ale trnem oku i opoziční ODS, která při druhém sněmovním čtení prohlásila, že když projde sněmovnou, podá na Ústavní soud žádost o její zrušení. ODS tvrdí, že faktickým cílem předlohy je okrást skutečné vlastníky majetku. Jednotný názor na předlohu nemají ani strany vládní koalice.

Proti novele vystupuje ostře zejména zemědělský odborník ODS Miroslav Kučera. Podle něj jde sociálním demokratům a komunistům o politický a ekonomický vliv na venkově. Novelu označil za prostředek brutálního vyvlastňování. Jejím důsledkem bude znevážení vlastnických práv za cenu dočasného politického vlivu na českém venkově, uvedl.
Sněmovna novelu projednala v prvém čtení letos 31. března. Důrazně se ale proti ní postavili poslanci ODS, KDU-ČSL a US-DEU. Již tehdy se zemědělští a právní odborníci z uvedených stran shodli, že předloha by byla zřejmě v případě přijetí odsouzena ke zrušení Ústavním soudem. Její obsah je totiž podle nich podobný, jako transformační zákon, který sněmovna přijala roku 1999. Po přijetí předlohy se 77 pravicových poslanců úspěšně obrátilo na Ústavní soud s návrhem na její zrušení.
Hlasování o novele transformačního zákona otestuje na zářijové schůzi tu část koaliční dohody, v níž se vládní strany zavázaly, že proti vůli vládních partnerů nebudou určité věci prosazovat s opozicí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down