Jak vyplývá z údajů Státní rostlinolékařské správy, vývoj počasí za poslední dva týdny nahrává zejména na jihu Moravy rozvoji chorob vinné révy, která je v růstu opožděna asi o deset dnů. Velmi dobré podmínky má nyní padlí révy, neboli oidium. Lokální výskyt na listech i mladých hroznech zjistili pěstitelé i na Břeclavsku, kde mají doporučeno provést dvě chemická ošetření ve zkráceném intervalu.
Ochrana proti chorobám však drobné pěstitele finančně značně zatěžuje. "Náklady se zvedly několikanásobně a některým vinařům to může způsobit potáže," řekl k problému Jaromír Čepička z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Drobný vinař si totiž kupuje malá balení přípravků, která mohou být až dvacetkrát dražší než z velkoobchodu.
Přibližně před měsícem zaznamenali na vinicích v regionu i výskyt plísně révové, neboli perenospory. Předseda ZD Sedlec Jan Hajda se domnívá, že někteří pěstitelé chemickou ochranu proti hrozícím chorobám révy nezvládají. Násada je však podle jeho slov slibná a zřejmě lze očekávat vyšší průměr výnosů než loni. Ten dosáhl 5,7 tuny z hektaru. Aktuální vývoj počasí si naopak pochvaluje vinař František Trefilík z Novosedel na Břeclavsku. "Je větrno a ochladilo se, což je lepší než vlhko a dusno, ideální pro houbové choroby," uvedl s tím, že chemická ochrana byla letos asi o třetinu náročnější. Podle Čepičky se však vegetace révy rozhodně může vylepšit, i když hrozny nedosáhnou takové kvality a cukernatosti jako loni. "Teploty nejsou vysoké, takže výsledný cukr bude v rámci širokého průměru," doplnil odborník. Réva "nasadila" velmi dobře a některé porosty mají i čtyři hrozny na jednom letorostu.