10.05.2000 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současné teplé počasí sníží výnosy obilovin

Je pravděpodobné, že v důsledku současného suchého a teplého počasí budou porosty nejdůležitějších plodin, tedy obilovin, v některých oblastech ČR poškozeny. V žádném případě tedy nelze letos očekávat nadprůměrné výnosy. Pro týdeník Zemědělec to dnes řekl vedoucí oddělení agronomie odboru zemědělské výroby ministerstva zemědělství Ivan Branžovský.

„V případě, že by se počasí během sedmi až deseti dnů dostalo zase do normálu, kdyby zapršelo a mírně se ochladilo, myslím, že by se v některých oblastech dalo ještě dosáhnout i průměrného výnosu. Čím déle však bude současné počasí trvat, tím bude větší poškození plodin," řekl Branžovský s tím, že odhadnout ztráty v celorepublikovém měřítku zatím není prakticky možné.
Průběh letošního jara je neobvyklý především v tom, že po poměrně dlouhém chladném období, kdy nebylo možné, až na výjimky, začít s jarními pracemi, nastalo rychle suché a teplé počasí, které urychlilo vývoj ozimých plodin. Řepka začíná kvést a ozimy již někde dokonce metají. U jařin byly problémy se vzcházením, především ale nestačily zakořenit a přitom se urychluje jejich vývoj
Ochrana porostů vůči nepříznivým podmínkám je podle jeho slov v současnosti především otázkou peněz, takže lépe jsou na tom určitě bohatší zemědělci, kteří mohou aplikovat závlahy či zajistiti dostatečnou výživu rostlin, například dusíkatými hnojivy. Hovořit dnes o případné pomoci státu je ale předčasné, protože situaci je třeba nejdříve vyhodnotit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down