22.08.2022 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současnou dobu provází nejistota

Slovem nejistota charakterizoval současnou dobu předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Nejistota nejen z toho důvodu, že zemědělci nevědí, jaké bude počasí, jaká bude úroda a za jakou cenu a podmínek ji budou realizovat. K tomu se přidává i to, že neznají pravidla, za jakých budou příští rok hospodařit. Pýcha to řekl na dožínkách Zlínského kraje, které se konaly 20. srpna v Kroměříži s tím, že pro zemědělce je nynější doba velmi složitá.   

Předseda Zemědělského svazu ČR připomněl, že více než polovinu Evropy trápí sucho, velké problémy s ním mají zemědělci ve Francii, v jižních státech Evropy, ale třeba i na Slovensku. „Ale je tu i otázka ekonomická, vy všichni pociťujete obrovskou ekonomickou nejistotu, obrovský růst životních nákladů a ekonomických vstupů,“ konstatoval ve svém projevu. Poukázal i na to, že Organizace spojených národů zveřejnila informaci, že v listopadu bude na planetě osm miliard lidí, které je třeba uživit a nasytit. „Kvalitní a cenově dostupné potraviny nejsou však samozřejmostí,“ upozornil. V současné době obyvatele České republiky podle něj živí ani ne jedno procento z nich, v zemědělství pracuje necelých sto tisíc lidí. Práce v této oblasti přitom není jednoduchá. „Proto jsou dožínky, abychom těmto lidem poděkovali a popřáli jim, aby jejich úroda byla dobrá a podmínky, za kterých budou hospodařit, jak ekonomické, tak politické byly příznivé,“ prohlásil.  Ministr zemědělství Zdeněk Nekula připomněl podporu zemědělců, jak národními dotacemi, tak dotacemi z Evropské unie. „Ale dotace vše nespasí, to základní je každodenní práce zemědělců,“ řekl s tím, že produkce obilí umožňuje České republice zachovat si vysoký stupeň soběstačnosti v této komoditě a pokrýt i potřeby zahraničních partnerů.  Ministr stejně jako starosta města Kroměříž Jaroslav Němec a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš poděkovali zemědělcům za jejich práci. „Za to, jaké vyrábějí potraviny, a za to, jak se starají o krajinu. Ve Zlínském kraji máme velmi dobré zemědělce,“ ocenil Holiš.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down