Současný zákon by se měl rozdělit na normu o potravinách a o tabáku

Problematika tabáku by se měla v budoucnosti řešit v samostatném zákoně. Tento požadavek distributorů cigaret z firmy Japan Tobacco International (JTI) uvedl generální ředitel české pobočky JTI Conrad Politt. Podle mluvčí ministerstva zemědělství Markéty Ježkové s tím resort ovšem zatím nepočítá. Tabákovými výrobky se nyní v ČR zabývá zákon dohromady s potravinami. Kvůli tlaku potravinářských firem na novelu i zdržení legislativy v Bruselu došlo totiž podle JTI ke zpoždění přípravy poslední novely zákona a její vyhlášky a tabákové společnosti musely připravovat změny krabiček na poslední chvíli.

Poslední změna zákona o potravinách a tabákových výrobcích přinesla do české legislativy transpozici evropské protitabákové směrnice. Od 7. září tak nesmějí tabákové společnosti dodávat na trh krabičky bez obrazových zdravotních varování, na doprodej starých krabiček mají čas pouze do 7. prosince.

Společnost si však stěžuje, že novela zákona, kterou musely transponovat všechny unijní státy, byla v ČR schválená na poslední chvíli. V současné době se řeší další zákonná úprava na unijní úrovni. Krabičky by měly být asi od roku 2019 vysledovatelné, zákazník by tedy měl mít možnost zjistit, v jakém podniku byla krabička cigaret vyrobená. Při příští novelizaci zákona by proto firma chtěla, aby se zákon rozdělil na dvě části. Oddělily by se tak paragrafy o tabáku od potravinářské legislativy.

Ministerstvo zemědělství s tím zatím nepočítá. Jak řekla Ježková, vzhledem k tomu, že novela je velmi čerstvá, neuvažuje se v brzké době o další změně zákona s cílem rozdělení na dvě normy o potravinách a o tabáku. Další případné změny zákona o potravinách a tabákových výrobcích v budoucích letech se budou odvíjet od zkušeností z aplikace současné novely v praxi, nových požadavků evropské legislativy a získaných podnětů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *