Soud nepřiznal ekologům účast v řízení o sankci kvůli kácení

Hnutí Duha nemělo právo na účast v řízení o potrestání Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost hnutí. Ekologickým spolkům nepřísluší role univerzálního dohlížitele nad zákonností postupu správních orgánů v řízení, kde má být jinému subjektu uložen trest, vyplývá z rozsudku.

Hnutí Duha podalo českobudějovickému oblastnímu inspektorátu České inspekce životního prostředí podnět, ve kterém upozorňovalo na kácení stromů napadených kůrovcem v oblasti Ptačího potoka. Podle ekologů kácení rušilo některé druhy zvláště chráněných živočichů, například tetřeva hlušce či datlíka tříprstého. Následně se hnutí domáhalo účasti v řízení o uložení pokuty. Inspekce skutečně pokutu uložila, ovšem právo na účast Hnutí Duha nepřiznala. Stejně situaci vidělo také Ministerstvo životního prostředí jako další správní instance a potom i Městský soud v Praze. Nic se nezměnilo ani po kasační stížnosti k NSS. Soud připomněl, že v obecné rovině přistupuje k účasti ekologických spolků ve správních řízeních vstřícně. Cílem je umožnit co nejširší účast veřejnosti v řízeních, při nichž mohou být skutečně dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny, tedy zejména v těch, kde se řeší budoucí zásahy. Řízení o uložení pokuty za dřívější postup však mezi tento typ řízení nepatří.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down