Soud potvrdil správnost rozhodnutí o neposkytnutí dotací ČR na vinice

Evropská komise oprávněně neposkytla České republice prostředky ve výši dvou milionů eur (asi 54 milionů korun) na jeho program ochrany vinic před ptáky a dalšími zvířaty. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku, který se zabýval sporem České republiky s Evropskou komisí. České ministerstvo zemědělství rozsudek nyní studuje.

Komise podle tiskového prohlášení soudu argumentovala tím, že Praha nedodržela podmínky programu, který měl zahrnovat i restrukturalizaci a proměnu vinic tak, aby se přizpůsobily současným podmínkám na trhu. Rozhodla se proto neproplatit České republice za roky 2010–2012 více než dva miliony eur, které již Praha investovala, s tím, že podmínky programu splňuje.

Česká republika rozhodnutí Evropské komise napadla u soudu v Lucemburku. Uváděla, že komise už v roce 2009 s programem vyslovila tichý souhlas.

Podle dnešního verdiktu ale Evropská komise program „neschválila a ani nemohla schválit“, neboť unijní předpisy týkající se spolupráce komise a členských států v této oblasti to ani komisi neumožňují. Komise má navíc podle soudu plné právo při kontrole zpochybnit, zda je národní program v souladu s cíli dané části jednotné zemědělské politiky.

Jak sdělila mluvčí českého ministerstva zemědělství Markéta Ježková, v současné době rozsudek studují a zváží další postup.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *