Soud potvrdil výjimku pro stavbu větrného parku na Bruntálsku

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil výjimku pro stavbu větrného parku nedaleko obce Dvorce na Bruntálsku. Podle rozsudku v tomto konkrétním případě převážil veřejný zájem na produkci energie z obnovitelných zdrojů nad zájmem na ochraně přírody a krajiny, konkrétně nad ochranou krkavce velkého. Stavba se krkavců podle shromážděných informací dotkne jen omezenou měrou, vyplývá z rozsudku.

Spolek Nízký Jeseník společně se sdružením Naše Křišťanovice usiloval o zrušení výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny, která provoz větrných elektráren umožnila. Snaha spolku nyní skončila neúspěchem, NSS jeho kasační stížnost zamítl.

Soudce Karel Šimka uvedl, že je samozřejmostí, že stavby sloužící k výrobě větrné energie s sebou nesou nejrůznější negativní důsledky jako každý jiný způsob výroby energie, to však nic nemění na skutečnosti, že využívání výroby energie z obnovitelných zdrojů lze za současného stavu politického a odborného diskursu označit za zájem veřejný.

Krajský úřad Moravskoslezského kraje v minulosti vycházel z podkladů odborníka, který pohyb krkavce v lokalitě dotčené výstavbou elektrárny potvrdil, poukázal však na jeho výskyt pouze při přeletech. Kolize opeřence s vrtulemi elektrárny je podle odborníka možná spíše v teoretické rovině.

Už v jednom ze starších rozhodnutí NSS zdůraznil, že převaha jiného veřejného zájmu nad ochranou přírody vždy závisí na míře dotčení zvláště chráněných živočichů a rostlin danou stavbou a na tom, o jak ohrožené druhy se jedná.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down