Soud přezkoumá povinnost řetězců dávat jídlo do potravinových bank

Povinnost velkých řetězců dávat část nevyužitého jídla do potravinových bank přezkoumá Ústavní soud. Skupina 25 senátorů reprezentovaná Ivem Valentou podala návrh na zrušení části novely zákona o potravinách a tabákových výrobcích. Povinnost považují za zásah do vlastnických práv, vadí jim také desetimilionová pokuta, kterou zákon stanovuje. Vyplývá to z přehledu plenárních věcí na webu soudu.

Zákon povinnost stanovuje pro budoucnost. Dotkne se prodejen s plochou nad 400 metrů čtverečních. Konkrétně jde o potraviny, které nesplňují některé požadavky, ale nejsou zdraví nebezpečné, například mají deformovaný obal nebo špatné označení. Podle novely je mají dostat neziskové organizace, které shromažďují, skladují a distribuují potraviny pro humanitární účely a charitu.

Zákon podle senátorského návrhu v podstatě zavádí nucenou účast na charitě. Návrh dává příklady z totalitní minulosti. Novou povinnost přirovnává k nuceným darům či nevýhodným odkupům majetku při nacistické arizaci židovského majetku nebo komunistické kolektivizaci venkova.

Stát by podle senátorů neměl přenášet náklady sociální politiky státu na konkrétní a relativně malou skupinu lidí – potravinářské podnikatele. Jakoukoliv státní politiku musí stát dělat za své peníze, napsali senátoři.

Novelu letos schválil Senát a podepsal prezident. Kritikům nové úpravy vadilo to, že nebudou moci potraviny dodat přímo například do dětských domovů nebo zoologických zahrad. Ministr zemědělství Marian Jurečka změnu hájil s tím, že ročně je v Česku vyhozeno až 80 kilogramů potravin na občana.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down