19.04.2006 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soud rozhodl, že Lacrum má nárok na třicetimilionovou náhradu od SZIF

Společnost Lacrum ve Velkém Meziříčí požaduje od Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) zhruba 30 milionů korun jako náhradu za nevyplacené vývozní dotace. Krajský soud v Brně rozhodl o oprávněnosti požadavku Lacrumu. Jednatel Karel Quast uvedl, že soudy ve prospěch mlékárny rozhodly již podruhé. SZIF se však hodlá proti verdiktu brněnského soud odvolat k vyšší instanci.

Mluvčí fondu Jitka Sluková sdělila, že teprve soud vyšší instance správně posoudí problematiku. Soudy první instance podle ní nejsou schopny takový spor správně posoudit.
Spor začal v roce 2002, kdy mlékárna, kterou vlastní obchodní družstvo Bayerische Milchindustrie, poprvé získala dotaci na vývoz sýrů a másla. Asi u 0,03 procenta ročního objemu mléka kvůli nižší kvalitě provedla srážku z výkupní ceny. Podle firmy bylo mléko určeno pro domácí trh a platila pro něj česká státní norma. Podle SZIF měla být na celý objem uplatněna přísnější dotační pravidla.
Kvůli sporu Lacrum nedostal dotace za poslední čtvrtletí 2002, ani v následujícím roce. Mlékárna vyvážela, SZIF neplnil, podotkl Quast. Podle něj zadržovali Lacrumu víc, než chtěli zpátky. Dotace začaly znovu plynout se vstupem do EU, když začala platit evropská pravidla na podporu vývozu mimo unii. Lacrum na těchto trzích prodává kolem 70 procent produkce, hlavní zákazníky má v arabských zemích. Podpora nyní tvoří asi pětinu ceny.
Podnik předpokládá, že po verdiktu brněnského soudu bude obnoveno řízení u jeho žalob na SZIF, které jsou podány u soudu v Praze. Lacrum požaduje zhruba 30 milionů korun za nevyplacené dotace, včetně úroku a úhrady nákladů na právní zastoupení.
Podle jednatele ale kvůli sporu vznikly Lacrumu mnohem větší potíže. SZIF na něj podal také návrh na konkurz - podle jednatele ho soud zamítl loni v létě, po 19 měsících. Během nich měla firma potíže s dodavateli, nesměla nakládat s majetkem mimo běžnou hospodářskou činnost, neměla šanci na úvěr nebo leasing.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down