14.03.2022 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soud v kauze hřebčína potrestal 17 obžalovaných, většinou peněžitými tresty

Krajský soud v Hradci Králové v kauze zmanipulovaných zakázek na opravy Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem potrestal 17 obžalovaných. Podmíněný trest a zároveň trest peněžitý dostal jeden z nich. Jen podmínku uložil soud šesti obžalovaným a peněžitý trest deseti. Podle soudu postupovali jako organizovaná skupina, ale škoda fakticky nevznikla. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní vinu odmítli.

Proti rozsudku se odvolal státní zástupce Adam Borgula, podle něj soud uložil mírné tresty. U některých obžalovaných navrhoval uložení nepodmíněných trestů.

"Uložené tresty nemohou ani náznakem splňovat generální prevenci, kterou musí trest splňovat. U většiny obžalovaných byla trestní sazba ve výměře pět až deset let. Návrh obžaloby ohledně trestu byl přiměřený, neboť se u všech obžalovaných držel na samé spodní hranici zákonné trestní sazby," řekl novinářům Borgula.

Organizovanost skupiny podle něj spočívala v tom, že šlo o zástupce jak zadavatele, tak budoucích dodavatelů i technického dozoru investora. "Ve všech částech této veřejné zakázky působili obžalovaní, výrazně to zvyšovalo pravděpodobnost spáchání a dokonání trestného činu," řekl Borgula.

Soud podle předsedy Senátu Romana Drahného zohlednil dobu od spáchání činů, bezúhonnost obžalovaných i to, že škoda fakticky nevznikla.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down