Soud začal opět rozplétat údajný kartel pekařů

Krajský soud v Brně dnes začal znovu rozplétat více než deset let starý případ údajného kartelu pekařů. Řešila se zejména otázka, zda Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) při zajišťování důkazů postupoval v souladu s právem. Případ souvisí s více než padesátimilionovými pokutami pro Delta pekárny, OK REST a Penam. Rozsudek vyhlásí soud v pátek.

O novém otevření případu začátkem roku rozhodl Ústavní soud, soudy dosud přiměřenost postupu ÚOHS při přepadových kontrolách neposuzovaly. Ústavní soud ve svém únorovém nálezu vycházel z rozsudku Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) z roku 2014, který se týkal stejného případu. Dospěl k závěru, že je povinností státu zajistit následnou soudní kontrolu přiměřenosti a nezbytnosti místního šetření. Právě tomu české správní soudy zatím nedostály a musí to napravit. Krajský soud se případem začal zabývat poté, co mu jej vrátil Nejvyšší správní soud, který také musel reagovat na nález Ústavního soudu.

Z dnešního jednání vyplynulo, že rozsudky nadřízených soudů nejsou jednotné. Soudce Krajského soudu v Brně David Raus na to ale řekl, že soud přesto bude muset vyhovět všem vyšším soudům, které o věci v minulosti rozhodovaly. Situaci komplikuje stáří případu. Právníci stíhaných firem dnes argumentovali tím, že ve světle rozsudku ESLP nelze použít důkazy, které úřad zajistil při přepadovém šetření. Právník Penamu Pavel Dejl jednání ÚOHS označil za „fishing expedition“. Chtěl tak naznačit, že ÚOHS v ruce žádné důkazy předem neměl. S tím nesouhlasila právnička ÚOHS.

Případ je zásadní, protože otevírá otázku přepadových kontrol, které ÚOHS při prokazování kartelů dělá. Pokud soud rozhodne, že byla přepadová kontrola nezákonná, nemůže ÚOHS v kartelu důkazy zajištěné v sídlech firem použít. Právnička úřadu ale dnes i tak tvrdila, že se kartel prokázat dá. Právníci firem s tím nesouhlasí. Podle Dejla je případ postavený na důkazech z místního šetření, přímý důkaz nikdy nebyl.

Soudy se případem údajného kartelu zabývaly už několikrát. Zatím platilo, že jej ÚOHS obhájil. Musel ale znovu odůvodnit výši pokuty. Delta pekárny nakonec dostaly 24,8 milionu, OK REST 14,8 milionu a PENAM 13,2 milionu korun. Rozhodnutí o uložení pokut do dnešního dne zrušeno nebylo.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *