Soud zamítl stížnost firmy, pokuta za drůbežářský kartel platí

Nejvyšší správní soud s konečnou platností potvrdil společnosti Agro Jevišovice pokutu 8,25 milionu korun za kartel producentů jatečné drůbeže. Zamítl kasační stížnost firmy z holdingu Agrofert, která se v minulosti snažila zpochybnit rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) také u Krajského soudu v Brně.

NSS zatím zveřejnil na úřední desce jen výrok. Na zpracování písemného odůvodnění má měsíční lhůtu, většinou rozhodnutí publikuje dříve. Existenci kartelu už soudy v minulosti potvrdily, následně ještě trvaly spory o výši pokuty. Právní zástupce Agra Jevišovice loni uvedl, že je sankce z několika důvodů nepřiměřená, třeba kvůli tomu, jak dlouho trvalo správní řízení a soudní spory.Drůbežářské podniky měly v době uzavření dohody na českém trhu zhruba šestinový podíl a ročně vyprodukovaly 50 000 kilogramů drůbežího masa. Podle ÚOHS se v prosinci 2006 dohodly na postupu vůči odběratelům a dohodu převedly do praxe. Firmy chtěly, aby odběratelé dávali za kilogram masa víc než tehdejších 19 korun, a vyzvaly ostatní chovatele, aby přestali dodávat na český trh, pokud budou dostávat méně než 20 korun. Nejpřísněji ÚOHS potrestal právě Agro Jevišovice. Pokuty v řádu úřad vyměřil také dalším společnostem, konkrétně to bylo Zemědělské družstvo Roštýn, Zeva Chlístovice, Sušárna Pohořelice, Agroproduct, Karlov a Zemědělské družstvo Petřín.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down