21.12.2004 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soukromá farma vybudovala na Jablonecku vlastní mlékárnu

Soukromá Farma Dolenec ve Zlaté Olešnici na Jablonecku si postavila vlastní minimlékárnu. Zařízení, které musí splňovat přísné hygienické a veterinární normy Evropské unie, stálo 3,5 milionu korun. V České republice zatím fungují jen dvě podobné. Podle majitele farmy Jiřího Vrkoslava by měla farma z této mlékárny po Novém roce začít do obchodů dodávat vlastní jogurt, zákys a sýr.

"Nejtěžší bylo na mlékárnu sehnat peníze, tři roky jsme obcházeli banky, než se nám podařilo získat úvěr," řekl Vrkoslav. Dalším problémem podle něho bylo splnit všechny veterinární a hygienické předpisy. "Ty jsou totiž stejné bez ohledu na to, zda jde o velký podnik nebo domácí mlékárnu, nakonec jsme asi po půldruhém roce jednání, mohli naši mlékárnu postavit," dodal majitel farmy.
Rodinná Farma Dolenec chová v současné době 86 krav. Mlékárna bude denně zpracovávat kolem 700 litrů mléka. Její kapacita však umožňuje zpracovat i dvojnásobek a tak Vrkoslavovi uvažují o rozšíření stáda. Už v příštím roce chtějí modernizovat kravín, který je pozůstatkem socialistické éry a moderním požadavkům na chov nevyhovuje. "Chceme mít krávy na volno, na rekonstrukci bychom rádi získali dotaci z fondů Evropské unie, počítáme, že potřebovat budeme kolem tří milionů," řekla Jitka Vrkoslavová.
Vrkoslavovi původně dodávali mléko liberecké mlékárně Milko a poté, co zkrachovala, do mlékárny v Kruhu u Jilemnice. "Mlékařům se ale nechce zajíždět k malým chovatelům, jako jsme my, a nám tak hrozilo, že přijdeme o odbyt," vysvětlila rozhodnutí postavit vlastní mlékárnu Vrkoslavová. Vlastní zpracování navíc chovatelům přinese zhruba dvojnásobné zhodnocení každého litru mléka. Od mlékárny za něj dostávají kolem osmi korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down