Soukromá farma vybudovala na Jablonecku vlastní mlékárnu

Soukromá Farma Dolenec ve Zlaté Olešnici na Jablonecku si postavila vlastní minimlékárnu. Zařízení, které musí splňovat přísné hygienické a veterinární normy Evropské unie, stálo 3,5 milionu korun. V České republice zatím fungují jen dvě podobné. Podle majitele farmy Jiřího Vrkoslava by měla farma z této mlékárny po Novém roce začít do obchodů dodávat vlastní jogurt, zákys a sýr.

„Nejtěžší bylo na mlékárnu sehnat peníze, tři roky jsme obcházeli banky, než se nám podařilo získat úvěr,“ řekl Vrkoslav. Dalším problémem podle něho bylo splnit všechny veterinární a hygienické předpisy. „Ty jsou totiž stejné bez ohledu na to, zda jde o velký podnik nebo domácí mlékárnu, nakonec jsme asi po půldruhém roce jednání, mohli naši mlékárnu postavit,“ dodal majitel farmy.
Rodinná Farma Dolenec chová v současné době 86 krav. Mlékárna bude denně zpracovávat kolem 700 litrů mléka. Její kapacita však umožňuje zpracovat i dvojnásobek a tak Vrkoslavovi uvažují o rozšíření stáda. Už v příštím roce chtějí modernizovat kravín, který je pozůstatkem socialistické éry a moderním požadavkům na chov nevyhovuje. „Chceme mít krávy na volno, na rekonstrukci bychom rádi získali dotaci z fondů Evropské unie, počítáme, že potřebovat budeme kolem tří milionů,“ řekla Jitka Vrkoslavová.
Vrkoslavovi původně dodávali mléko liberecké mlékárně Milko a poté, co zkrachovala, do mlékárny v Kruhu u Jilemnice. „Mlékařům se ale nechce zajíždět k malým chovatelům, jako jsme my, a nám tak hrozilo, že přijdeme o odbyt,“ vysvětlila rozhodnutí postavit vlastní mlékárnu Vrkoslavová. Vlastní zpracování navíc chovatelům přinese zhruba dvojnásobné zhodnocení každého litru mléka. Od mlékárny za něj dostávají kolem osmi korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *