07.11.2018 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soukromá zemědělská škola staví na Třebíčsku školní statek

První soukromá zemědělská škola na Vysočině, kterou před dvěma lety založila společnost Agro 2000, vyučuje od letošního roku v nové budově postavené v plánovaném sídle školy u bývalé hájenky v Pozďatíně na Třebíčsku. Prozatím vzdělává 26 žáků v prvním a druhém ročníku maturitního oboru. Školní výuku zahájila v září 2017 v pronajatých prostorách v Budišově a Vladislavi. Do konce roku dokončí v areálu školní statek a plánuje stavbu tělocvičny, případně internátu. Chce také nabídnout tříletý učební obor. Uvedla to ředitelka Eva Novotná.

Společnost Agro 2000, jejíž podniky dnes fungují podle Novotné  takřka v celé republice, založila školu v reakci na stárnutí vlastních zaměstnanců. Chtěla školit nové odborníky v zemědělství. "Majitelé cítili, že časem dojde k odchodům do důchodu z pozic důležitých pro chod jejich firem, to znamená agronom, zootechnik a ekonom zemědělského podniku, a chtěli si svoje odborníky vychovat sami," řekla Novotná.
Žáci studují bezplatně, čtvrtina nejlepších má čtvrtletně nárok na prospěchové stipendium 2500 korun. Pokud se zavážou pracovat po škole v některé ze společností vlastněných zakladatelem, mají nárok i na závazkové stipendium. Stipendium bude zájemcům vypláceno i po dobu vysokoškolského studia, případně studia v zahraničí. Škola je od Třebíče vzdálená asi 15 kilometrů. Žáky vozí školní autobus, protože linkové autobusy ani vlak sem nezajíždějí v době, která by vyhovovala začátku a konci vyučování. V rámci mimoškolní činnosti se budou žáci věnovat jezdectví, myslivosti nebo včelaření. Už teď mohou cvičně hospodařit na přilehlých polích, pěstují bylinky i zeleninu. Velký důraz klade škola na praxi v reálných podmínkách. Prospěchové stipendium získají nejen ti s dobrými studijními výsledky, ale i ti, kteří se osvědčí v praxi. Škola navázala spolupráci s řadou vysokých škol, navštěvuje i vědecké pracoviště Akademie věd ČR, které sídlí v nedalekém Studenci.  Na školu se podle Novotné hlásí především děti z rodin, které už se zemědělstvím zabývají, případně děti se zájmem o přírodu. "Nechceme, aby k nám nastupovali jen proto, že chtějí mít maturitu, proto je součástí přijímacího řízení i motivační dopis. Naší snahou je vychovávat lidi, kteří si umí představit, že se zemědělstvím spojí svůj život," řekla Novotná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down