20.09.2006 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soukromé farmě v Novém Městě pod Smrkem pomohly peníze z EU

Soukromá farma Petra Zemana v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku dokončila v těchto dnech modernizaci chléva. Kravín, který původně patřil státnímu statku a byl pro 174 krav, přestavěna na moderní chlév s volným ustájením pro sto kusů dobytka. Součástí stáje je i nová dojírna a prostor, kde by v budoucnu mohla být malá mlékárna. Celá rekonstrukce přišla na 3,7 milionu korun, z toho 1,3 milionu korun získalo hospodářství z operačního programu zemědělství, řekla spolumajitelka farmy Romana Zemanová.

Další zhruba milion korun investují Zemanovi do nákupu stájové techniky. Polovinu potřebných prostředků získali z programu Leader, dodala Zemanová.
Rodina soukromě hospodaří na zhruba 200 hektarech pozemků na Novoměstsku. Ekologická farma se zaměřuje na chov dobytka. Stádo čítá zhruba sto kusů, z toho 25 je dojnic, desítka vysokobřezích jalovic a zbytek tvoří dobytek chovaný pro maso. Většina pozemků jsou louky a pastviny, jen patnáct procent představuje orná půda, na které rodina pěstuje krmné obiloviny. Mléko dodávají mlékárně Příšovice. Do budoucna chtějí vybudovat malou mlékárnu s výrobou bio mléčných produktů, sdělila Zemanová.
Farma Zemanových působí na Frýdlantsku, které patří v rámci Libereckého kraje k ekonomicky slabým oblastem. Právě evropské fondy jsou jednou z možností, jak rozvoji regionu pomoci, uvedla Jitka Doubnerová z Místní akční skupiny Mikroregionu Frýdlantsko (MASiF). Skupina získala na podporu projektů na Frýdlantsku tři miliony korun z programu Leader. Kromě farmy Zemanových podpořila i firmu Dendria, soukromě hospodařící rolníky v Jindřichovicích pod Smrkem, Frýdlantu a Kunraticích a sdružení Lunaria.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down