Soukromí lesníci podporují vydávání lesů církvím

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) podporuje vydávání lesů církvím v rámci restitucí, protože díky tomu klesne rozloha lesů v České republice obhospodařovaných státem. S budoucími majiteli lesů z řad církví už sdružení navazuje spolupráci, ačkoli většinu svých majetků ještě nepřevzali. Předseda SVOL František Kučera na dnešní konferenci v Pelhřimově uvedl, že by se církevní restituce měly týkat přibližně 160 000 hektarů lesů, což představuje pětiprocentní podíl na jejich rozloze v České republice.

V republice podle Kučery stát spravuje kolem 60 procent lesů. Jak řekl, sdružení se dlouho snaží, aby se podíl státního lesa zmenšil, aby se role státu oslabila. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů by chtělo získat budoucí majitele církevních lesů do svých řad, protože by to zvýšilo sílu sdružení při vyjednávání o jeho požadavcích se státními orgány. Sdružení zatím zastupuje vlastníky zhruba patnácti procent lesů v zemi.
Církevní organizace, které ještě lesy nepřevzaly, se mohou zatím stát mimořádnými členy SVOL, aniž by platily příspěvky. Mají práva jako ostatní členové, mohou se účastnit akcí sdružení, dostávají podklady, řekl Kučera. Doplnil, že řada zástupců církví se kupříkladu účastnila odborných školení pořádaných sdružením SVOL.
Správci majetku Arcibiskupství pražského mají o spolupráci se sdružením zájem. Vojtěch Macek, tajemník vedoucího správy majetku arcibiskupství uvedl, že členové SVOL mají za sebou cestu, která je teprve před nimi. To znamená, že se od sdružení mohou mnoho naučit. Uvedl, že arcibiskupství by včetně kapitul a farností, které spravuje, mělo dostat kolem 25 000 hektarů lesa. Zatím žádné pozemky nepřevzalo.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *