Soukromí vlastníci lesů chtějí od státu lepší spolupráci

Stát by měl více spolupracovat se soukromými vlastníky lesů. Vyzvali ho k tomu dnes zástupci Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL), kteří předali petici s 15 849 podpisy petičnímu výboru Poslanecké sněmovny. Iniciátoři petice chtějí apelovat na českou vládu a Parlament, aby se zodpovědně a účinně zabývaly postupem státu při řešení dopadů sucha a současné kůrovcové kalamity.

"S ministrem zemědělství jsme měli již několik jednání. Posledním příslibem je navýšení o 400 milionů na příspěvky na hospodaření v lesích. Máme také příslib dalších jednání. To nejsou jen peníze na lesní hospodářství, to jsou postupně i legislativní úpravy, například změny zadávání veřejných zakázek," řekl  předseda SVOL František Kučera. "Naší snahou je, aby došlo k navýšení rozpočtu ministerstva zemědělství, který se týká lesů. Z 620 milionů, které tam jsou, tak máme příslib, že budou navýšeny alespoň na 1,015 miliardy," dodal. "Naším vzorem jsou sdružení v Rakousku a Bavorsku, kde spolupráce státu a nestátních vlastníků funguje na bázi motivace, pomoc těm drobným vlastníkům a poradenství," řekla tajemnice SVOL Marie Růžková. Podle ní by se měl stát v této oblasti více angažovat, motivovat a podporovat soukromé vlastníky.
Místopředseda petičního výboru sněmovny Stanislav Blaha přislíbil podporu a zařazení na program lednové schůze sněmovny. "Druhý směr je, pokud mi poskytnete nějaké materiály k tomu, abych mohl například interpelovat premiéra, případně ministra zemědělství, rád to udělám. Stav lesů v Česku je velice důležitý a rád návrh podpořím," řekl Blaha. Uvedl také, že situací v lesích se už zabýval rozpočtový výbor. "Situaci je možné řešit v rámci pozměňovacího návrhu ke státnímu rozpočtu," doplnil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down