13.04.2001 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soukromí zemědělci letos zelené úvěry příliš nevyužívají

Člen představenstva Asociace soukromého zemědělství Jan Miller soudí, že soukromníci v relativně dobré ekonomické situaci letos příliš tzv. zelené úvěry nevyužívali a nakupovali agrochemikálie raději sami s pomocí půjček přes PGRLF. Mnohdy tak nakoupili až o 15 procent levněji než v současné době.

Ekonomicky slabší soukromníci jsou však závislí na tom, že jim někdo nějaký tzv. zelený úvěr nabídne. Miller však vyčítá některým poskytovatelům takových úvěrů, že zemědělcům direktivně určují, od jaké firmy mají vzít například osivo a na těchto dodávkách ještě velmi slušně profitují. Jako příklad uvedl cukrovary, které podle něj mají monopol na dodávky osiva cukrovky a pěstitel je musí kupovat pouze jejich prostřednictvím, protože je jinak nekoupí.
To ale jednoznačně odmítá předseda Českomoravského cukrovarnického spolku Oldřich Reinbergr. Podle něj je pouze věcí pěstitele, od koho nakoupí osivo. "Pravdou ovšem je, že my chceme mít pod kontrolou, jaké osivo zemědělec použije, protože se může stát, že nakoupí sadbu s nízkým výnosem a nízkou cukernatostí a zlobí se, že pak málo platíme. My usměrňujeme nákup osiva tak, aby rostla rentabilita, a tím zemědělcům pomáháme," řekl Rainbergr. Odmítl však, že by cukrovary zemědělcům cokoli diktovali a zdůraznil, že cukrovary z toho, že zprostředkují svým dodavatelům osivo, nemají žádnou provizi.
Také Obchodní sladovny Prostějov, které dodávají zemědělcům osivo a přípravky na ochranu rostlin, podle obchodního managera společnosti Františka Hlačíka požadují, aby pěstitel odebral osivo od firmy, se kterou mají sladovny smlouvu. Zemědělce to však podle něj nijak cenově nepoškozuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down