24.02.2017 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soukromí zemědělci odmítají zřízení marketingového fondu

Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) soudí, že zřízením marketingového fondu připravuje MZe „novou daň v podobě povinného příspěvku na propagaci zemědělských komodit“, na níž by se podíleli podle objemu produkce, prvovýrobci, zpracovatelé i obchodníci. Ke každé jejich koruně vložené do fondu by stát přidal padesát haléřů, ale zpětně by 25 procent finančních prostředků spolkla administrativa. Proto ASZ se zřízením fondu zásadně nesouhlasí, uvedla vedoucí mediálního oddělení ASZ Šárka Gorgoňová.

„Navrženou povinnou účast a nutnost odvádět příspěvky do marketingového fondu odmítáme a považujeme ji za zcela nepřiměřený zásah do svobody podnikatelů a protiústavní krok,“ uvedl k tomu předseda ASZ Josef Stehlík.

Podle ASZ bude po zavedení fondu povinností producentů, kromě zaplacení finančního příspěvku, vést záznamy o veškerých aktivitách spojených s uváděním komodit na trh. To znamená přesně evidovat pěstební plochu, vypěstované a sklizené množství, zpracování a uvedení na trh.  Marketingový fond tak zemědělcům, zpracovatelům a obchodníkům přinese pouze další nadbytečnou administrativní zátěž i zcela nepřijatelné prolamování do obchodního tajemství každého poplatníka ze strany státní správy.

„Je zde také zřejmé značné riziko neprůhledného financování a zneužití finančních prostředků, jak se ukazuje na příkladu Vinařského fondu. Máme za to, že podporu prodeje si v případě zájmu a potřeby může daleko efektivněji zajistit každý zemědělec sám a s jasným zacílením na svůj potenciální okruh zákazníků,“ upozorňuje Stehlík.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down