Soukromí lesníci proti návrhu na zákaz prodeje státních lesů

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) je proti přijetí novely lesního zákona obsahující zákaz prodeje státních lesů. Poslanecké sněmovně ji předložil středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) s tím, že chce zabránit případné privatizaci státních lesů. Podle soukromých lesníků však bude po dokončení církevních restitucí řada majetků roztříštěná a bude potřeba je scelit. Uvedl to předseda sdružení František Kučera na valné hromadě Komory soukromých lesů, která se konala v Jihlavě.

"Kdyby prošla tato novela, prodeje státního lesa budou úplně zastaveny," řekl Kučera. Podle něj by tím byly ztíženy i směny pozemků. Provést výměnu, případně prodat části lesů, které třeba budou obklopeny cizím majetkem, budou podle Kučery potřebovat jak státní lesy, tak i církve a ostatní majitelé lesů. "V republice je potřeba provést zásadní arondační změny, aby jednotlivé skupiny vlastníků měly svůj majetek pokud možno co nejvíce soustředěn, hlavně kvůli snazšímu hospodaření," tvrdí.  Lesní pozemky ve vlastnictví státu tvoří skoro 60 procent všech lesů v Česku. Podle Kučery by nebylo na škodu, kdyby se jejich výměra o pár set nebo tisíc hektarů zmenšila. SVOL, který zastupuje vlastníky 15 procent lesů v ČR, zve správce církevních lesů do svých řad. "Abychom prosazovali potřebné legislativní změny nebo třeba i problematiku dotací společně," řekl Kučera. Jeden církevní řád už se stal mimořádným členem sdružení a s dalšími SVOL komunikuje. Komora soukromých lesů je kolektivním členem SVOL. Má 140 členů, kteří hospodaří zhruba na 131 000 hektarech lesa. Církve žádají po státním podniku Lesy České republiky vydání 140 000 hektarů lesů. Podnik však minulou středu oznámil, že odmítl uzavřít dohody o vydání 60 000 hektarů s odůvodněním, že má pochybnosti o oprávněnosti nároků církve. Vydání sporných majetků bude řešit ve správním řízení Státní pozemkový úřad.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down