Soutěž chladnokrevných koní v Písku

Areál píseckého Zemského hřebčince se v sobotu stane dějištěm kvalifikačního kola mistrovství ČR v soutěži chladnokrevných koní. Na programu jsou klání ve třech disciplínách: ovladatelnost v kládě, vozatajský parkúr a těžký tah, řekl ředitel hřebčince Karel Kratochvíle.

„Závody jsou pro diváky netradiční podívanou. Zajímavé je sledovat, s jak nečekanou obratností se dokážou chladnokrevní koně vážící kolem jedné tuny pohybovat a jakou mají neuvěřitelnou sílu. Obdivuhodné jsou také výkony kočích, kteří své koně dokonale ovládají,“ popsal ředitel.
V první soutěži mají kočí za úkol provést koně zapřažené do klády dlouhé osm metrů tratí, na které se nachází až deset překážek. Jde o jízdu zručnosti určenou k prověření ovladatelnosti a obratnosti koní a schopností kočích správně je řídit.
Podobný cíl sleduje vozatajský parkúr s tím rozdílem, že v tomto případě budou koně zapřažení do povozů. Těžký tah ukáže především sílu chladnokrevníků, ale také jejich pracovitost. U jednospřeží se začíná bojovat se základní váhou 700 kilogramů, v případě dvojspřeží je to půldruhé tuny. Po zvládnutí této zátěže jsou na koňmi tažený povoz přidávána další závaží. Ve vyřazovacím systému soutěže nakonec zvítězí tahouni, kteří si poradí s nejvyšší zátěží.
Závody začnou v 10:00 dopoledne na travnatém kolbišti přímo v historickém areálu Zemského hřebčince. Slavnostní vyhlášení výsledků je plánováno na 15:00.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *