Soutěž Farma roku vyhrála Farma Basařovi z Prosečné na Trutnovsku

Dvacátý ročník soutěže Farma roku vyhrála Farma Basařovi z obce Prosečné na Trutnovsku. Rodina Basařových hospodaří na zhruba 500 hektarech půdy a věnují se chovu masného skotu, zpracování a prodeji hovězího masa nebo také agroturistice. Výsledky dnes oznámili organizátoři soutěže z Asociace soukromého zemědělství ČR v pražském Divadle ABC.

Loni se vítěz nevyhlašoval, protože se předávala ocenění za rok 2020, kdy se slavnostní vyhlášení kvůli epidemii koronaviru nekonalo. Komise u farem hodnotí pět kritérií, a to celkový vzhled farmy, organizaci práce, ekonomické výsledky, plánovaný rozvoj a zapojení rodiny do chodu farmy. Na druhém místě se letos umístila Farma Vraňany Hanč z Mělnicka. Rodinná farma se zaměřuje na pěstování jahod, sazenic jahodníku nebo různých druhů zeleniny na 300 hektarech. Letos otevřela farmářské centrum, které nabízí prodej zemědělských produktů. Farma nabízí také samosběr ovoce nebo zeleniny. Třetí místo obsadilo Rodinné hospodářství Švecových z Radostic z Jihomoravského kraje. Rodinný podnik se věnuje chovu koní, mléčného a masného skotu. Hospodaří na 100 hektarech půdy. Asociace soukromého zemědělství ČR sdružuje spíše menší farmáře a má 7500 členů. Uvádí, že tyto podniky hospodaří na zhruba 40 procentech zemědělské půdy a vytváří zhruba čtvrtinu zemědělského HDP.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down