Soutěž TOP 77 vín vyhrála kolekce od Zámeckého vinařství Bzenec

Vítězem 25. ročníku soutěže TOP 77 vín v České republice se stalo Zámecké vinařství Bzenec. Získalo hlavní cenu Eduarda Postbiegla za nejlepší kolekci vín v soutěži, ve čtyřech předchozích letech toto ocenění dostalo vinařství Michlovský. Výsledky soutěže novinářům oznámili pořadatelé, slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční v Besedním domě v Brně.

Logo soutěže Top 77 vín

Šanci na vítězství dává kolekci jednoho vinařství to, že má alespoň jedno víno oceněné pěti hvězdičkami a dalších pět se třemi nebo čtyřmi hvězdičkami. Zámecké vinařství Bzenec mělo pět hvězdiček pro dvě přihlášená vína, čtyři hvězdičky pro tři přihlášená vína a tři vína získala ocenění třemi hvězdičkami.
"Do soutěže letos 108 vinařů přihlásilo 609 vín, což je méně než v minulých letech. Určitou roli zřejmě sehrálo to, že jsme museli zavést manipulační poplatek za účast. Ale podle toho, co víme z komunikace z ostatních soutěží, letos se obecně do soutěží hlásilo méně vín," konstatoval ředitel a zakladatel soutěže Dan Mádr. Ze 609 přihlášených vín jich 12 získalo pět hvězdiček, 44 čtyři hvězdičky a 247 tři hvězdičky.

Hodnocení vín

Komise vína hodnotily podle mezinárodních pravidel OIV stobodovým systémem. Využívaly přitom program Elwis Národního vinařského centra ČR. Již čtvrtým rokem pořadatelé nechávají hodnotit vína nižším počtem komisí, letos to byly tři komise, které vína hodnotily tři dny. Podle pořadatelů je tento systém objektivnější než při vyšším počtu komisí, jejichž hodnocení vzorků se může rozcházet. Hodnocení je dvoukolové, v prvním komise udělují body, ve druhém kole znovu hodnotí všechna vína s více než 86 body a dávají jim hvězdičky.

Novinky

Novinkou bylo rozdělení suchých bílých vín do dvou kategorií podle obsahu cukru. Kategorie A zahrnovala vína od nula do čtyř gramů na litr, kategorie B pak vína do devíti gramů cukru. Celkem vinaři do obou kategorií přihlásili 253 vzorků, což bylo více než u sladších vín. Kategorií bylo letos 13, z toho pět pro bílá vína, po dvou pro růžová, červená a šumivá. Vlastní kategorii měla naturální vína a vína zahraniční.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down