11.12.2006 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soutěž Zemědělec roku 2006

Již po páté byly letos vyhlášeny výsledky soutěže Zemědělec roku a její vítězové převzali z rukou ministryně zemědělství Mileny Vicenové v panteonu pražského Národního muzea Praze plakety a pamětní listy. Nejcennější trofej a titul Zemědělec roku 2006 tentokrát míří na Jihlavsko do akciové společnosti LUKA.

Na druhém místě skončila firma Agros Haná z Prostějovska a třetí se umístila Zemědělská společnost Skalsko s.r.o. z Mladoboleslavska.
Soutěž vyhlašuje vydavatelství Profi Press a spolupořádá ji ve spolupráce s Výzkumným ústavem zemědělské ekonomiky (VÚZE). Jejím principem je ekonomické hodnocení podle několika ukazatelů, které umožňuje vzájemně porovnat zemědělské podniky různých právních forem a velikostí. Hodnocení VÚZE vychází z propočtu ukazatelů finančního zdraví, jako je rentabilita, aktivita nebo likvidita. a ze stejných metodických přístupů jako je prováděno hodnocení podniku v rámci operačního podniku zemědělství. Základem je výpočet finančního zdraví podniku podle metodiky ministerstva zemědělství.
Po vÿhodnocení vydavatelství obešle účastníky soutěže dopisem s informací, jaké bylo jejich bodové hodnocení, umístění v soutěži a jakého výsledku dosáhli první tři podniky. Každý přihlášený podnik tak má možnost srovnat svoje ekonomické hodnocení nejen s vítězi ,ale také s průměrným výsledkem všech zúčastněných.
Spolupořadateli soutěže jsou ministerstvo zemědělství, Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnost mladých agrárníků.
Vítěz získává šek na 150 tisíc korun od akciové společnosti Agrofert Holding. druhému v pořadí věnovala šek na 100 tisíc korun společnost Monsanto ČR a třetí v soutěži získává 50 tisíc korun od společnost Alltechnolgy s.r.o.
Vítězný podnik LUKA a.s. podle ředitelky Aleny Novákové hospodaří v bramborářské oblasti na Jihlavsku na výměře kolem 1500 hektarů, zaměstnává 33 zaměstnanců a podstatný je pro něj v živočišné výrobě chov dojnic. V rostlinné produkci se zaměřuje na obilí, řepku a brambory.
Cenu za druhém místo převzal jednatel společnosti Agros Haná Václav Menšík. Jde o farmu rodinného typu o výměře 660 hektarů obhospodařuje šest pracovníků. Od roku 2003 zrušila chov prasat a specializuje se na rostlinnou výrobu, zejména cukrovku, obilí, řepku a mák.
Zemědělská společnost Skalsko, kterou na slavnostním ceremoniálu zastupoval její ředitel a jednatel Evžen Moc, hospodaří na 2800 hektarech zemědělské půdy a zaměřuje se na intenzivní rostlinnou i živočišnou produkci. Pěstuje obilí, cukrovku, olejniny a krmné plodiny. Její základní stádo představuje 500 krav a 250 prasnic a roční obrat 130 přesahuje milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down