Už od začátku srpna musejí letos jihomoravští vinaři střežit dozrávající hrozny před nálety hladových špačků. Jak potvrdil ředitel Svazu vinařů Martin Půček, špačci jsou letos nebývale aktivní. "Hlavním důvodem je zřejmě dřívější sklizeň kukuřice, kterou se špačci také živí, ale i dřívější dozrávání hroznů," řekl Půček.
Hladoví špačci jsou podle zkušeností vinařů přírodním indikátorem zralosti hroznů, o nezralé ovoce totiž nejeví zájem. Půček dodává, že ani všechny odrůdy jim nechutnají stejně. "Zatím co Zweigeltrebe je před špačky v bezpečí, Sauvignon nebo Veltlín jim chutná nadmíru," konstatoval ředitel Svazu vinařů.
Hlídači vinic k plašení špačků používají zvuková děla, s ostrahou pomáhají myslivci, používají i střelné zbraně. "Velké podniky většinou mají na ostrahu vlastní lidi, vlastníci menších vinic se často sdružují ve vesnici a při hlídání se střídají. Zvuková děla jsou v první fázi účinná, jak ale mají špačci postupně stále větší hlad, jejich agresivita stoupá," popsal Půček. Špačci jsou podle něj schopní se vypořádat i s ochrannou sítí - přistanou vedle vinohradu, síť podlezou a k hroznům dojdou pěšky.
Hlavní část vinobraní je v současnosti v plném proudu. Po raných odrůdách se už ve většině vinohradů sklízí i Müller Thurgau, Sauvignon, Rulandské bílé a Chardonnay. Přibližně je sklizena asi pětina úrody, na její hodnocení je ale zatím příliš brzy.*