Španělsko ohlásilo případ atypické formy nemoci šílených krav

Španělsko ohlásilo případ atypické formy takzvané nemoci šílených krav na jedné farmě poblíž hranice s Portugalskem. S odkazem na španělské ministerstvo zemědělství o tom včera informovala Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE).

Postižená kráva je z okresu EL Sahugo v regionu Kastilie a León. Z této oblasti byl hlášen už jiný případ atypické nákazy bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) letos v březnu. Ten nynější má podle odborníků formu H.

BSE byla poprvé diagnostikována v roce 1986 v Británii, kde v 90. letech decimovala chovy hovězího dobytka. Kvůli pozření nakaženého masa v Evropě zemřelo více než 100 lidí. Všichni z nich se nakazili lidskou formou BSE, takzvanou Creutzfeldt-Jakobovou nemocí (CJD), která je nevyléčitelná a smrtelná.

V posledních letech se atypické formy BSE čas od času objevují u jednotlivých kusů dobytka, což vede k dočasným obchodním omezením.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down