Španělsko zažívá rekordně suchý duben, zemědělci se obávají škod

Španělsko zažívá rekordně suchý duben. Oznámila to meteorologická služba Aemet. Kvůli nepříznivému počasí se zemědělci obávají velkých ztrát na sklizni obilí či ovoce a zeleniny, jejichž je Španělsko přední evropským producentem. Vážnost situace připustil i premiér Pedro Sánchez, podle kterého se sucho stane v příštích letech jedním z hlavních politických témat, píše agentura AP.

Od začátku dubna do neděle 16. dubna ve Španělsku spadlo v průměru pouze pět litrů srážek, uvedla služba Aemet. Podle ní tak letošní duben směřuje k tomu, že bude nejsušší od začátku záznamů v roce 1961. V průměru ve Španělsku spadne v dubnu na 63,5 litru srážek, nejnižší hodnotu meteorologové zaznamenali v roce 1995 s pouhými 23 litry srážek. Od října, kdy ve Španělsku začíná hydrologický rok, je úhrn srážek nižší skoro o čtvrtinu ve srovnání s dlouhodobým průměrem.
Nedostatek srážek vyvolává obavy mezi španělskými zemědělci, které se obávají výrazného poklesu výnosnosti polí. "Sucho dusí na 60 procent španělských polí," uvedla zemědělská organizace COAG. Podle zemědělců jsou zatím škody nejpatrnější v případě pšenice a ječmene, velký pokles sklizně však hrozí i u rajčat či dalších druhů zeleniny, píše agentura EFE. Dnes se největší zemědělská sdružení setkala se zástupci vlády. Zemědělci chtějí, aby vláda vydala krizová opatření a vyjednala v Bruselu rychlejší vyplácení zemědělských dotací.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down